Jak powstało Allegro

Teraz prawie nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest Allegro. Codziennie korzystają z niego zarówno ludzie chcący coś kupić, jak i sprzedać, a platforma cały czas się rozwija, chcąc uprościć te czynności jednym i drugim.

 

Kiedy i jak powstało Allegro

Historia Allegro zaczyna się w 1999r. w Poznaniu. Częściowo powstało ono w odpowiedzi na eBay, który odniósł niemały sukces. Pomysłodawcą był Arjan Bakker, który wcześniej w Polsce zajmował się importem urządzeń elektronicznych. Pierwszym programistą Allegro był dziewiętnastoletni Tomasz Dudziak, a program, który stworzył na samym początku mieścił się na jednej dyskietce i miał nosić nazwę Zatoka. Firma mieściła się w piwnicy, a później przeniosła do dwóch mieszkań – jak to bywa z początkami wielkich korporacji.

Co ciekawe, w czasie rozwoju Allegro istniały inne serwisy aukcyjne, które nie pobierały prowizji od sprzedawanych produktów. Nie były one jednak w stanie się wybić, ponieważ (przez swoją bezprowizyjność) nie miały kapitału na marketing. Allegro zaś dość dużo wkładało w marketing i to w największych serwisach w Polsce, jak np. Onet. Oczywiście powodowało to podwyżki cen, ale klientów i tak nie brakowało.

 

Zagrożenie dla Allegro

W 2005 dużym zagrożeniem mógł się stać eBay, wchodząc na polski rynek. Było wokół tego wydarzenia sporo szumu, więc twórcy Allegro niewątpliwie się nieco zmartwili. Okazało się jednak, że eBay, nie oferując swojej pełnej funkcjonalności, nie zachęcał tak Polaków, jak rozwinięte Allegro, które utrzymało swoją pozycję i dodatkowo jeszcze bardziej się zmotywowało do działania.

Obecnie Grupa Allegro działa w 17 państwach (w tym w Rosji, Czechach, na Ukrainie, na Węgrzech), zarządzając 75 serwisami. Należą do niej, oprócz samego Allegro.pl, m.in. OLX.pl, Ceneo.pl, otoMoto.pl i inne.

Historia Allegro jest dość pozytywna i brakuje w niej wielkich porażek i upadków. Po 4 latach działalności mieli już milion użytkowników, a obecnie około… 12,5 miliona.

admin

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *